Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de inmormantare

daca persoana decedata avea pensie de handicap gradul I cu insotitor are drept de ajutor de inmormantare.daca da de unde???vreau un raspuns la adresa de mail: william_anne69@yahoo.com....va multumesc anticipat
Persoanele cu handicap nu au pensie de handicap,ci indemnizatie de handicap.
In ce priveste ajutorul de deces ptr persoane cu handicap,legea 448 / 2006 nu prevede asa ceva. Doar pensionarii au drept la un ajutor de inmormantare,se poate merge la casa de pensii cu cuponul de pensie,certif.de deces al decedatului.
~ Conținut șters la cerere ~
asa cum a spus @tarzan2012, legea 448/2006 nu prevede ca persoanele cu handicap sau familiile acestora sa primeasca ajutor de inmormantare.
primaria acorda ajutor de inmormantare NUMAI beneficiarilor de ajutor social (venit minim garantat) conform legii 416/2001 privind venitul minim garantat