Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tutore
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tutore

mama este incadrata cu gradul de handicap grav - Alzheimer. pentru a-i putea ridica pensia pentru limita de virsta, trebuie sa-i devin tutore. ce drepturi si ce obligatii voi avea, in calitate de tutore al mamei.
Nu puteţi deveni tutore decît prin punerea sub interdicţie a mamei, pe cale judecătorească.

Tutorele are, practic, aceleaşi drepturi şi obligaţii pe care le are părintele faţă de copilul său minor în ceea ce priveşte ocrotirea şi reprezentarea acestuia.

Veţi fi reprezentantul persoanei interzise. Toate actele de dispoziţie privind bunurile celui aflat sub tutelă vor fi supuse autorizării lor prealabile de către autoritatea tutelară. În rest, veţi putea încheia în numele interzisului acte de administrare a averii acestuia.
va multumesc pentru raspuns si pentru promptitudine. am recurs la o alta posibilitate: cu o cerere la primarie, am devenit curator al mamei mele, putind astfel sa ridic pensia.