Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacere CIM disciplinar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacere CIM disciplinar

Buna ziua.
Un angajat, a carui contract expira in data de 15.05.2012, a parasit santierul in data de 09.05.2012. Angajatorul insista sa i se desfaca contractul disciplinar in baza absentelor nemotivate.Din cate stiu eu, procedura de desfacere a CIM disciplinar este destul de anevoioasa si cere timp, prin urmare data in care ar trebui sa i se desfaca disciplinar contractul depaseste cu mult data in care acesta expira.
In astfel de situatii mai este posibila desfacerea CIM disciplinar sau incetarea de drept primeaza?

Daca cercetarea disciplinara se efectueaza pana in data de 15.05.2012 atunci este posibila desfacerea disciplinara a c.i.m. ... in caz contrar, c.i.m. va inceta de drept la 15.05.2012 urmand ca in perioada 09.05.2012 - 15.05.2012 sa fie consemnata ca avand absente nemotivate.
~ Conținut șters la cerere ~