Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa poluare

Doresc sa achizitionez un autoturism din Italia.Pentru a fi inmatriculat mi se cere sa platesc taxa de poluare.Stiu ca exista o rezolutie a Consiliului Europei sau a Curtii Europene ca aceasta taxa este ilegala.Desi am cerut explicatii de la Administratia Fiscala referitor la aceasta taxa,am primit un raspuns direct si sec:se plateste taxa de poluare.Care sunt etapele si conditiile de recuperare a acestei taxe.Multumesc.
Puteti ori sa platiti taxa si sa o recuperati ulterior (varianta rapida), ori sa mergeti pe varianta inmatricularii fara plata taxei, ceea ce presupune aceeasi actiune in instanta de contencios administrativ. Acea rezolutie de care vorbeati exista, insa AFL nu o pot aplica ele direct, asta este in sarcina instantei de judecata.
Personal va recomand sa parcurgeti procedura cu ajutorul unui avocat, este mult mai sigur. Onorariul nu este mare.
Dumneavoastra decideti daca platiti taxa si o recuperati (si inmatriculati rapid) sau va adresati instantei solicitand obligarea serviciului inmatriculari sa va inmatriculeze auto fara sa platiti taxa.