Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... restituire taxa de poluare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

restituire taxa de poluare

Buna seara,
Am o masina adusa din Germania ce nu a mai circulat in Romania si pentru care am achitat suma de 4600 lei reprezentand taxa pentru emisii poluante.
As dori sa stiu daca se mai poate recupera si care este procedura.
Va multumesc!
Da, se poate recupera fara probleme pe calea unei actiuni in justitie.
Imi puteti spune care este procedura,va rog?
Mentionez ca am adus masina in tara in luna iunie 2012 si taxa am platit-o in 29.06.2012
louisa, utilizator
Intai trebuie sa trimiteti AFL o adresa prin care sa solicitati rambursarea taxei pe emisii poluante. Taxa reprezinta procedura administrativa prealabila conform art. 7 din legea 544/2004. S-a promovat un RIL care statueaza ca sunt admisibile cererile de rambursare a taxei fara cererea administrativa prealabila, insa e mai bine sa o parcurgeti.
Ulterior chemati in judecata AFL, solicitand rambursarea taxei, impreuna cu dobanda legala de la data introducerii actiunii si cheltuieli de judecata (taxa timbru 39 lei, onorariu avocat.)
Adresa catre AFL e suficienta,nu trebuie si la Mediu facuta adresa de rambursare ?
Adresa o faceti catre AFL fiindca ei au incasat banii. Fondul de Mediu este chemat doar in garantie, pentru a rambursa si ei banii catre AFL.
Eu chem in judecata Fondul de Mediu prin actiunea principala, pentru a economisi timp. Daca nu as chema eu, ar fi cel putin o amanare, fiindca ar cere AFL.