avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare garantii materiale de la angajator intrat ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare garantii materiale de la angajator intrat in insolventa/faliment

buna ziua,
va expun pe scurt situatia mea (si a altor prox. 1500 angajati):

am fost angajat la mic.ro (scuze ca dau numele firmei) , firma a intrat in insolventa si de "destinul" ei se ocupa un lichidator judiciar.
noua, angajatilor, ni sa oprit lunar 90 lei fond de garantie pt gestiune, conform anexei la contractul de munca, acum cei de la firma de insolventa ne-au spus ca fondul de garantie nu-l putem recupera din fondul de garantare a salariilor deoarece nu este recunoscuta suma ca si salariu.
este adevarata afirmatia celor de la firma de insolventa?, si daca da, unde trebuie sa ma adresez pt recuperarea fondului de garantie?(pt multi dintre noi aceasta suma este destul de importanta).
sper sa ma/ne lamuriti dvs, deoarece lichidatorul judiciar a intrat in "silentio stampa" cu noi.

va multumesc si va doresc o zi buna!
Cel mai recent răspuns: pifulet , utilizator 14:56, 9 Mai 2012
Sumele retinute ca garantie pentru gestiune se consemneaza in cont la o banca si se restituie la incetarea activitatii, daca gestionarul nu are lipsa in gestiune. Din fondul de garantare a salariilor se pot recupera doar salarii neachitate de firma.Drepturile salariale sunt creante privilegiate si se vor achita inaintea oricaror datorii ale firmei aflate in insolventa. Mai problematic ar putea fi daca sumele retinute ca garantii nu au fost consemnate in banca, ele fiind si purtatoare de dobanzi.Ramane ca varianta actionarea in justitie.




Formulati cerere de inscriere pe tabloul creditorilor si solicitati inscrierea creantelor ca drepturi salariale. Daca lichidatorul refuza inscrierea ca drepturi salariale, formulati contestatie la tablou.
Punctul meu de vedere este ca sunt drepturi salariale.
Daca sunt drepturi salariale acestea se inscriu din oficiu la masa credala, potrivit Legii nr.85/2006.
LIVIU NISTEA a scris:

Sumele retinute ca garantie pentru gestiune se consemneaza in cont la o banca si se restituie la incetarea activitatii, daca gestionarul nu are lipsa in gestiune. Din fondul de garantare a salariilor se pot recupera doar salarii neachitate de firma.Drepturile salariale sunt creante privilegiate si se vor achita inaintea oricaror datorii ale firmei aflate in insolventa. Mai problematic ar putea fi daca sumele retinute ca garantii nu au fost consemnate in banca, ele fiind si purtatoare de dobanzi.Ramane ca varianta actionarea in justitie.







nu am avut lipsa in gestiune, am facut inventar la inchiderea locatiei cu reprezentantii firmei, dar problema mare este ca acei bani nu mai exista in contul bancar, au fost retrasi inainte de intrarea in insolventa.
se poate face plangere penala pt delapidare?
Ultima modificare: Miercuri, 9 Mai 2012
pifulet, utilizator
Romy a scris:

Formulati cerere de inscriere pe tabloul creditorilor si solicitati inscrierea creantelor ca drepturi salariale. Daca lichidatorul refuza inscrierea ca drepturi salariale, formulati contestatie la tablou.
Punctul meu de vedere este ca sunt drepturi salariale.


si eu cred ca sunt drepturi salariale dar lichidatorul a refuzat sau nu au putut sa le inscrie ca drepturi salariale.
unde pot face contestatia la tablou si care este termenul legal de depunere a contestatiilor?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii kinder_doina kinder_doina recuperare salarii buna dimineata, inca lucrez la mic.ro,dar sunt in perioada de preaviz.firma a intrat in insolventa,dar drepturile salariale incepand cu ... (vezi toată discuția)
Insolventa,angajatii cum intra in somaj gneacsu24 gneacsu24 buna ziua,lucrez de aproape 1 an la un retailer privat,a inchis toate magazinele din tara,fara a ne informa cu noi angajatii ce se intampla,cum procedam pentru ... (vezi toată discuția)
Recuperare salarii firma faliment kinder_doina kinder_doina Daca dupa ridicarea dreptului de administrare lichidatorul judiciar propune intrarea firmei in faliment,se mai poate accesa fondul de recuperare a creantelor ... (vezi toată discuția)