Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... returnare somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

returnare somaj

Bunaziua.
Am primit somaj timp de 9 luni de zile insa cineva de la somaj mi-a gresit calcularea lui si acum trebuie sa returnez inapoi o suma de aproape 600 lei.
Am primit o noua decizie de calcularea somajului impreuna cu un titlu executoriu in care mi se spune cat trebuie sa dau inapoi. Am atacat in instanta la conflicte de munca si asigurari sociale insa instanta mi-a trimis cauza catre contencios administrativ si fiscal obiectul judecatii fiind legea 188/1999 privind functinarii publici.
daca am cerut in cerere sa fiu exponerat de aceasta suma si sa fie tras la raspundere cel care mi-a gresit as putea avea castig de cauza?
Ati fost functionar public? ... se poate introduce in cauza cel care v-a gresit calculul indemnizatiei ...
Ati incasat sume necuvenite si trebuie sa le returnati.
Nu pot fi obtinute de la functionarul care a gresit, acesta va raspunde eventual disciplinar.

Ati fost functionar public? ... se poate introduce in cauza cel care v-a gresit calculul indemnizatiei ...

Nedumerire: si daca nu era functionar public nu-l putea introduce in cauza? Legea este alta pentru functionari publici?

ContSters42179, utilizator
Din pacate, se poate angaja raspunderea acelui functionar ... neglijenta in serviciu se plateste .
Acel salariat se poate chema in garantie.
Eu stiu ca in asemenea cazuri functioneaza urmatoarea regula: sumele de bani necuvenite se restituie de persoana care le-a incasat. Daca sumele nu mai pot fi recuperate de la persoana care le-a incasat, se incaseaza de la persoanele vinovate de acest lucru(persoanele care au intocmit, aprobat actele care au dus la incasari de sume necuvenite). Persoanele vinovate pot fi trase la raspundere administrativ, disciplinar sau penal, chiar in situatia in care se recupereaza de la persoana care a primit sumele necuvenite.

Sumele acordate necuvenit se recupereaza in baza Art.47 Legea 76/2002:
,,(1) Sumele acordate in mod necuvenit din bugetul asigurarilor pentru somaj, precum si orice alte debite constituite la bugetul asigurarilor pentru somaj, altele decat cele provenind din contributii, se recupereaza pe baza deciziilor emise de agentiile pentru ocuparea fortei de munca sau, dupa caz, de centrele regionale de formare profesionala a adultilor, care constituie titluri executorii.
(2) Sumele prevazute la alin. (1) se recupereaza de la beneficiari in termenul general de prescriptie legal.
(3) Sumele ramase nerecuperate de la beneficiarii decedati nu se mai urmaresc."
ContSters233678, utilizator