Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... detasare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

detasare

Va rog sa-mi explicati ce trebuie sa fac pentru a detasa un angajat de pe o firma pe alta, pe aceeasi functie (cand si cum fac detasarea in revisal).
Va multumesc!
1. In primul rand trebuie sa existe un acord intre ceșe doua societati cu privire la detasarea salariatilor ...

2. In al doilea rand, se va emite decizia de detasare a salariatului respectiv

3. In Revisal opereaza numai angajatorul care detaseaza, nu si cel la care este detasat salariatul ... operatiunile sunt:
1. Operatia de detasare se poate face apeland butonul "Detasare" pozitionat in toolbarul din partea superioara a ecranului principal in sectiunea "Contracte", subsectiunea "Detasare":

2. Se selecteaza din lista contractul pentru care se doreste a fi detasat si se apasa butonul "Continuare > >".

3. Apoi completati urmatoarele informatii:
- Denumire angajator destinatie: se completeaza denumirea angajatorului unde va fi detasat salariatul
- CUI/CIF/CNP angajator destinatie: se completeaza CUI/CIF/CNP al angajatorulu unde va fi detasat salariatul
- Tara angajator destinatie: se selecteaza tara angajatorului unde va fi detasat salariatul din lista de valori predefinite
- Data inceput detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de inceput a detasarii
- Data sfarsit detasare: se selecteaza din controlul de data calendaristica data de sfarsit a detasarii
Se modifica datele dorite si se apasa butonul "Continuare > >" pentru a accesa urmatorul ecran cu informatii.

4. Pentru salvarea informatiilor introduse se apasa butonul "Salveaza".

5. Se genereaza fisierul care apoi se va transmite la ITM.
Va multumesc tare mult pentru ajutor! Mai am o nelamurire: eu folosesc saga, nu gasesc niciun buton de "Detasare"
Programul ar trebui sa aiba aceleasi optiuni ca si programul REVISAL ....