Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Confiscare telefon la scoala .
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Confiscare telefon la scoala .

Buna ziua , ieri am aflat de la copilul meu ca i sa confiscat telefonu-l pe motiv ca a ascultat muzica la casti in timpul orei . Este legal acest lucru , sa ii se confiste telefonul cu tot cu cartela ? . Precizez ca el este il clasa a 8 -a .Multumesc
Ucozer, utilizator
1. este abuz din partea scolilor. Unele au regulamente prin care se interzice introducerea telefoanelor in scoala. Legea interzice FOLOSIREA telefonului in timpul orei. Confiscarea nu cred ca o poate face profesorul. Nu are dreptul legal. Probabil o plangere penala ar rezolva problema.
2. Daca eram in locul profesorului, probabil la fel faceam... pe timpul nostru nu cred ca si-ar fi permis cineva sa asculte muzica in timpul orei... acum e prea multa democratie si strica.
Nu cred ca este vorba despre confiscare in adevaratul sens al cuvantului - probabil veti fi chemat la scoala si veti primi telefonul si explicatiile de rigoare :)
Buna! Am o problema cu o profesoara (adica m-a dezamagit complet ceea ce ma face sa nu o mai respect {bineinteles nici ea nu m-a respectat} si nu o mai bag in seama ) care ce a facut: Am intrat la ora si ea incepe sa vorbeasca cu o colega legat de ea despre comportamentul ei fata de ceilalti colegi (pe mine nu m-a interesat si am inceput sa ma joc pe telefon) .Asa ca de la inceput si pana la fara 5 min m-am jucat linistit si la fara 5 se plimba pe langa mine si nu am bagat-o in seama . Bun mi-o cerut telefonul si i l-am dat fara scandal (nici nu m-am uitat la ea ceea ce o enervat-o mai tare ,faptul ca nu o bag in seama) Si o spus ca mi-l recuperez de la D. Diriginte, dar fiindca mai sunt cateva zile pana se termina anul scolar (eu fiind pe a 12) sunt obligati sa mi-l dea ! Sunt de acord cu confiscarea pentru ca m-am jucat pe telefon.Dar ceea ce mi-a facut acea profesoara nu ma face sa-mi schimb pararea despre ea ( nu pentru ca mi-a confiscat si o alta problema ). Mentionez ca cartela mi-a fost inapoiat de colegi pentru ca nu am vrut sa am de a face ceva cu ea .
nomad14, utilizator
Iar intrebarea ta este...?