Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartament care colecteaza gunoi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartament care colecteaza gunoi

Buna ziua. Va scriu pentru ca nu stiu ce solutie sa gasesc pentru a rezolva cumva situatia in care ma aflu. Sunt proprietarul unui apartament iar vecina mea (dormitorul meu este lipit de bucataria ei) colectaza gunoi, are doi caini si vreo zece pisici. Apartamentul se afla intr-o stare groaznica. Chiar daca eu am facut izolatie si interior si exterior, geamul ei de la bucatarie sta constant deschis indiferent ca e vara sau iarna si uite asa am probleme constant cu mucegaiul pe perete. Pe langa asta, mirosul face ca vara sa nu pot tine deschis geamul la dormitor. Mirosul se simte de asemenea si pe palier. Exceptand o somatie facuta de Asociatia de Locatari, si cativa saci de gunoi scosi din apartament de proprietar, mare lucru nu s-a intamplat. Situatia pare sa se repete. Femeia continua sa stranga mizerie iar locul pute iar ca inainte. Acum un an jumatate am crezut ca femeia, care sta singura, (are aprx 70 de ani) a cazut in casa sau s-a intamplat ceva cu ea. Am chemat 112-ul si baietii de la SMURD nu au putut intra in casa. Gunoiul era pana la jumtatea usii de la intrare. Femeia era ok, locuia intr-un alt apartament, la o alta femeie care de asemenea, sta in mizierie. Deci aici, in acest apartament doar colecteaza, sta mai putin aici.

Situatia apartamentul este cumva neclara. Femeia nu mai este proprietar, un nepot al ei este acum proprietar si are un contract.. nu mai stiu cum ii spune, dar practic nu poate face nimic in casa pana cand nu pleaca femeia (din bloc.. sau din viata asta). De 10 ani sunt in blocul asta.. in situatia a devenit insuportabila de vreo 5 ani.. si eu tot astept sa se intample ceva.

Ma tot intreb ce pot face singur pentru ca Asociatia de Locatari pare lipsita de eficienta. Ma puteti indruma cu un sfat? Va multumesc anticipat.
panduruv, utilizator
Dvs locuiti de 10 ani in acel bloc si de 5 ani situatia a devenit insuportabila ptr dvs,iar dvs asteptati sa se intample ceva.
Ce anume asteptati? Sa moara?
Mergeti si vorbiti cu dansa,vorbiti si cu administratorul blocului,iar daca nu se rezolva nimic,ar fii bine ptr dvs sa plecati din acel bloc in alta parte.
Nu te poti pune la mintea unor oameni care nu vor sa inteleaga.
Faceti o sesizare la Primarie si la Politia sanitara.
Intrebarea mea este daca Primaria sau Politia Sanitara poate face cu adevarat ceva. Femeia pur si simplu nu deschide usa, cand este in casa. De discutat cu ea nu mai e cazul. De mutat.. nu e simplu, iar eu am investit in acest apartament, e cam dificil sa plec de aici. Nici posibilitati prea multe nu am, financiar vorbind. Asadar, ar putea intra cineva peste ea in casa.. altcineva decat politia? O sa fac o sesizare si voi apela si la Politia sanitara oricum. Alte propuneri?
Avand in vedere cele expuse este necesar ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari =presedintele de asociatie in interesul general al proprietarilor,sa emita adresa catre sanepid prin care sa denunte situatia si sa solicite interventia pentru constatare si aplicare de masuri legale
panduruv a scris:

Intrebarea mea este daca Primaria sau Politia Sanitara poate face cu adevarat ceva.

Foarte buna intrebarea dumneavoastra!
Dar puneti aceasta intrebare celor de la Primarie si Politie si-o sa aflati ca se pot face multe.
Cautati pe internet adresa si trimiteti o sesizare la "Autoritatea de sanatate publica" din zona dv (sanepidul, cum spune @ynocentta).
Descrieti situatia, dati adresa exacta si cu siguranta vor veni in control inspectorii acestei institutii. acestia constata, intocmesc proces verbal, dau termen de remediere a situatiei, aplica amenzi...