Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... cedare drept de folosinta domeniu.ro
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

cedare drept de folosinta domeniu.ro

Buna.
Sunt pe cale sa cedez dreptul de folosinta a unui domeniu .ro catre o institutie a statului. Este posibil ? A ceda dreptul de folosinta de la o persoana fizica catre o institutie a statului roman, in baza unui contract pe care institutia respectiva va plati o suma de bani, mai mare sau mai mica ?

Ma intreb . poti sa vinzi ceva ce nu e al tau?

Pentru ca sunt implicatre si sume de bani.

Sau nu se cheama vanzare? se numeste cedare? Daca e cedare se pot incasa bani din asta? si trebuie sa fie si o perioada de timp bine determinata pe care se face cedarea?

Este legal a se vinde sau ceva un domeniu .ro ?

Ce probleme pot aparea?

Incaz ca tranzactia are loc si persoana fizica incaseaza o suma de bani, statul roman o va impozita?

Ce alte implicatii pot sa apara?
34. Registrul ROTLD poate anula sau suspenda un nume de domeniu:

- daca ROTLD este informat despre o actiune ilegala, referitoare la acel nume de domeniu;
- daca exista o incercare de a revinde numele de domeniu respectiv;

Si cu pizza.com care s-a vandut cu aproape 3 mil. de dolari de catre utilizator cum ramane? Sau e doar la noi interzisa revinderea domeniului?:hm:
[ link extern ] /
sau
[ link extern ]
exact !
.com, .net. org se pot vinde
interdictia vanzarii .ro dste stabilita de rnc- registratarul roman
de ex .bg poti sa obti doar daca ai firma, marca, ziar cu numele pt. care aplici
sau in serbia o societate avea dreptul la un singur domeniu co.yu
deci fiecare registratar isi face regulile.
Din punctul meu de vedere, interdictia vanzarii domeniilor este abuziva intrucat nu este sustinuta de o prevedere legislativa, iar cei dela RNC se justifica prin "cutuma".