Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

sotul meu este profesor
data nasterii 6 mai 1951 si doreste pensionarea anticipata ;
are stagiul de cotizare 36 ani
Limita de varsta la 65 de ani.Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.Pentru pensie anticipata fara penalizare,conditia de stagiu este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala cu penalizare este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare.