Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere prin desfintarea postului art 65 pct1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere prin desfintarea postului art 65 pct1

Care sunt procedurile in cazul concedirii prin desfintarea postului conform art 65 punctul 1 din codul muncii.
Mai exact ce trebuie facut si ce acte sunt necesare pentru ca angajatul sa poata beneficia dupa aceea de somaj ?
bucur_marcela a scris:

Care sunt procedurile in cazul concedirii prin desfintarea postului conform art 65 punctul 1 din codul muncii.
Mai exact ce trebuie facut si ce acte sunt necesare pentru ca angajatul sa poata beneficia dupa aceea de somaj ?

concediere individuala sau colectiva?
este vb de concediere individuala
Sper ca nu vine tarziu raspunsul.
Decizie de desfintare a postului,peraviz pentru 20 zile lucratoare,decizie de incetare CIM, cartea de munca copletata la zi,adeverinta tip pentru dosarul de somaj. Salariatul trebuie sa aiba 12 luni lucrate la norma intreaga in ultimele 24 luni anterioare incetarii CIM.