avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere prin desfintarea postului art 65 pct1
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere prin desfintarea postului art 65 pct1

Care sunt procedurile in cazul concedirii prin desfintarea postului conform art 65 punctul 1 din codul muncii.
Mai exact ce trebuie facut si ce acte sunt necesare pentru ca angajatul sa poata beneficia dupa aceea de somaj ?
Cel mai recent răspuns: adelaida_07 , utilizator 18:37, 16 Decembrie 2008
bucur_marcela a scris:

Care sunt procedurile in cazul concedirii prin desfintarea postului conform art 65 punctul 1 din codul muncii.
Mai exact ce trebuie facut si ce acte sunt necesare pentru ca angajatul sa poata beneficia dupa aceea de somaj ?


concediere individuala sau colectiva?
este vb de concediere individuala
Sper ca nu vine tarziu raspunsul.
Decizie de desfintare a postului,peraviz pentru 20 zile lucratoare,decizie de incetare CIM, cartea de munca copletata la zi,adeverinta tip pentru dosarul de somaj. Salariatul trebuie sa aiba 12 luni lucrate la norma intreaga in ultimele 24 luni anterioare incetarii CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se poate beneficia de somaj mira1 mira1 Am o mare problema.Daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva. Lucrez la o firma cu 10 angajati iar de curand 3 colegi au fost dati afara si mai urmeaza sa ... (vezi toată discuția)
Desfintare post - cum negociez? v_florina v_florina Buna ziua, Firma la care lucrez mi-a inmanat ieri o notificare pentru desfintarea postului de functionar. Am semnat pt luare la cunostinta. Contextul ... (vezi toată discuția)
Somaj sau demisie Florentina85 Florentina85 Salut.Am si eu o intrebare si sper sa fiu cat mai explicita.L mine la firma s-au facut restructurari si astfel s-au trimis in somaj mai multi angajati...eu am ... (vezi toată discuția)