Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Refacerea certificatului de inmatriculare
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Refacerea certificatului de inmatriculare

Am uitat certificatul de inmatriculare in pantaloni si am bagat pantaloni la spalat
Cand mi-am adus aminte de certificat era prea tarziu
A mai ramas din el doar partea cu inspectia
Acea parte a scapat fintca avea lipita folia deasupra
Masina nu este pe numele meu
Ce trebuie sa fac sa pot intra in posesia unui nou certificat?
O pot inmatricula fara certificat?
Care sunt pasi care trebuiesc urmati?
Eliberarea unui duplicat al certificatului de inmatriculare,este operatie care poate fi desfasurata de proprietarul autoturismului sau de persoana care detine procura notariala din partea acestuia
Documente necesare:
* Cartea de identitate a vehiculului (nu este necesara in mod obligatoriu folia de secretizare);
* Fisa de inmatriculare dactilografiata si semnata de proprietar (si stampilata in cazul persoanelor juridice);
* Vechiul certificat de inmatriculare deteriorat. In cazul furtului ori pierderii certificatului de inmatriculare este necesara dovada de publicare in Monitorul Oficial al Romaniei a declararii nulitatii.
* Chitanta de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
* Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
* Dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice in termen de valabilitate. In lipsa acesteia se poate da curs solicitarii fara a se inscrie nimic in anexa noului certificat de inmatriculare.
* In cazul in care detinatorul nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.

Din certificatul vechi nu a ramas nimic
Doar partea acea unde este scris pana camd este valabila inspectia
Acea a scapat fintca are acea folie lipita deasupra