Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Trotuarul, spatiu public sau privat?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Trotuarul, spatiu public sau privat?

Buna ziua,
va cer parerea intr-o problema care framanta de mai multa vreme.Din extrasul de carte funciara rezulta ca detin o suprafata de X mpatrati.Din masuratorile facute acum cativa ani,a rezultat o suprafata mai mica decat cea masurata cu 28 m patrati,care in memoriul tehnic facut atunci de catre topograf scrie ca suprafata diferenta este`` ocupata de strada``.Deci este proprietatea mea sau domeniu public aceasta suprafata ocupata de trotuar si canalul din fata casei,pe care tot noi l-am facut,nu primaria,dar a trebuit sa cerem aprobare pentru asta.Ar fi avut voie primaria sa faca trotuar pe acea suprafata?De ce va solicit ajutor,pentru ca eu am 10m de lemne de foc pentru iarna in fata casei,ei imi impun prin hotarare de consiliu local(urmata de amenda si confiscare)-sa le mut pentru ca ma aflu pe domeniul public.Asa au fost lemnele de 30 de ani de cand stau acolo,si tot cartierul le are in fata casei,un cartier marginas al orasului,mai sunt 100m si este afara de oras.Oricum ar fi eu cred ca primaria ar trebui sa se ocupe de alte trebuiri decat sa amendeze oamenii ca isi fac provizii de lemne ,care nu incurca nicaieri circulatia nici a pietonilor nici a masinilor.
deci am drepul sau nu sa imi pun lemnele pe cei 28 m patrati care ii am in strada?#-o
adriana m, utilizator
Daca in actul de proprietate ce il detineti, suprafata pe care o aratati este inscrisa ca proprietate privata a Dv., primaria nu va poate soma numai daca, lemnele Dv. ar putea prezenta un pericol public prin depozitarea pe acel spatiu (pericol de incediu, sau pericol de accidente..etc). Daca spatiul respectiv este dat ca "folosinta", sau declarat ca "domeniul public'', nu aveti ce face decat sa schimbati locul lemnelor... OK..!!
De catre cine sa fie declarat domeniu public?De primarie?Cum?Pot sa declare domeniu public ceva ce apartine altcuiva?Eu de unde pot afla?Lemnele mele nu prezinata niciun pericol si nici nu incurca pe nimeni.Asa vor ei sa nu mai fie lemne afara,in fata casei, in cartier,dar cred ca in situatia mea ,in care trotuarul se afla in CF-ul meu, se afla aproape toti vecinii mei.Daca am dreptate, nu vreau sa renunt pentru ca nu am unde sa imi pun lemnele pana in august cand am sa le tai.
Teoretic dumneavoastra aveti intabulat dreptul de proprietate la CF pentru suprafata X,dar nu ne spuneti daca cei 28 mp care va lipsesc ,constatati in urma unor masuratori care iar nu ne spuneti daca sunt cele de la intocmirea documentatiei cadastrale necesara intabularii sau ulterioare .Daca limita proprietatii intabulate este imprejmuita ,e clar ca tot ce este in exterioar ,la strada,inclusiv trotuarul apartine domeniului public al localitatii ,iar autoritatile pot sa va ceara sa nu mai depozitati acolo nimic.
Deci suprafata imprejmuita este mai mica decat suprafata intabulata,diferenta sunt cei 28 m care fac obiectul intrebarii mele pe ei este trotuarul acum(mai mult chiar).Avand in vedere ca cei 28 m sant intabulati pe mine ,pot sau nu sa pun lemnele acolo,din punct de vedere legal?
Cine are dreptata de fapt?
adriana m, utilizator
Greseala este a celui care a facut masuratorile cadastrale pentru ca nu a delimitat corect domeniul privat de domeniul public.Daca imprejmuirea exista la momentul masuratorilor,trebuia intabulata doar suprafata existenta in interiorul curtii ,nu si cea care de fapt apartine domeniului public al localitatii.Ca nu corespunde suprafata din actele de proprietate cu cea rezultata din masuratori este un alt subiect de discutie.