Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca

Buna ziua va rog mult sa ma lamuriti intr-o problema legata de locul de munca.M-am angajat la o firma particulara in data de 2 mai (am semnat contractul de munca) pe o perioada determinata de 3 luni si eu pe data de 10 ale lunii primesc salariul(odata pe luna).Acum problema mea este ca ei sustin ca pe data de 10 iunie am sa primesc primul salariu (pt ca se calculeaza cu o luna in urma ,dar spun ei ca voi primi salariul aproape intreg fara o zi.Eu nu inteleg de ce asa?Adica eu daca am inceput pe 2 mai ,pe 10 iunie nu trebuie sa iau pe o luna +diferenta de 8 zile de pe 2 pana pe 10(sunt 8 zile).Adica sa iau salariul intreg +cele 8 zile din mai.Mentionez ca am lucrat in fiecare zi peste programul de 8h prevazut in contract ,12h pe zi si ma platesc ca 8 h.Nelamurirea mea este ca nu apar in discutie cele 8 zile dupa 2 mai pana pe 10 mai.Daca m-as fi angajat pe 10 mai ar fi fost normal sa iau salariul intreg pe 10 iunie dar asa cele 8 zile unde sunt?Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat.In contract este mentionat ca lucrez 8h/zi 2 libere 40h/saptamana.
Pe data de 10.06.2012 veti primi salariul aferent lunii mai , 02.05.2012 - 31.05.2012 ... celalte 8 zile vor fi platite la salariul aferent lunii iunie ...