Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Import textile sub brand propriu
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Import textile sub brand propriu

Buna Ziua. In cazul in care o firma importa produse textile din strainatate si doreste sa faca vanzarea lor in tara sub brand propriu, practic ce are de facut? Doar sa reambaleze produsul in tara sa eticheteze conform cerintelor din Romania, in lb.romana si cu brandul dorit sau trebuie sa adauge produsului textil ceva in plus ca design, imprimare pentru a putea fi comercializat sub brand propriu?

Multumesc!
Buna ziua,

Consider ca nu este niciun impediment pentru importator (din RO) in comercializarea in tara sub brandul propriu sub rezerva urmatoarelor conditii:
- sa nu incalce vreo posibila clauza contractuala cu partenerul extern;
- brandul, mai exact marca sub care efectueaza actul de comert sa fie inregistrat in Romania, (sau la nivel comunitar sau international)

Va rog sa constatati ca am folosit sintagma marca, nu brand deoarece exista niste nuante care diferentiaza aceste notiuni.

Cele bune!
Multumesc pentru raspuns!
Care este diferenta dintre cele doua, brand si marca?
Marca este cea care diferentiaza producatorii intre ei.

Brandul este marca + renumele, are in plus o componenta sa-i spunem emotionala, care ne poate determina sa alegem un produs doar pentru ca este fabricat de X.

Ares-3, moderator
Multumesc.
Depinde ce produse doriti sa importati.
Puteti sa le etichetati cum doriti.
Singurul posibilitate ar putea fi ca modelul hainelor in sine sa va stea in cale.
Daca importati de exemplu din china replici ale hainelor D&G si le puneti etichete cu marca "DOREL" este in van, deoarece daca proprietarii modelelor si desenelor tiparului de imbracaminte sesizeaza similaritatea modelului hainei va pot da in judecata.
Cred ca defapt asta doreati sa intrebati.
Puteti sa cereti de la producatorul extern etichetarea si ambalarea customizata cu brandul dvstra, este mult mai ieftin asa.