Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenitor legal cu nume diferit ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenitor legal cu nume diferit ?

Numele de familie al parintilor este "PETROIU",iar numele meu "PIETROIU"cu "ie".
Am un certificat de mostenitor dupa moartea tatalui,facut in 1972,incare sunt trecut ca mostenitor dar in situatia actuala pot face succesiunea dupa moartea mamei,fara alte notificari prin notariat referitoare la nume ?
Va multumesc !
Sigur ca da. Daca notarul considera un impediment in acea particula, cereti martorilor pe care ii aduceti la dezbaterea succesiunii sa dea si o declaratie de notorietate, in care sa arate ca PIETROIU X....(numele dvs) este una si aceeasi persoana cu PETROIU X. In cartea de identitate cum sunteti trecut?
Va multumesc pt. raspuns.
In CI sunt trecut "Pietroiu",cu "ie".