Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul discount

Buna ziua,
am intalnit 2 moduri de calcul pt discount. Ca exemplu, pt valoarea de 100 lei si un discount de 15% cele 2 variante sunt:

(1) 100 - 100x15% = 85
(2) 100 / 1.15 = 86.956 (ca la deducerea TVA-ului)

Spuneti-mi va rog care varianta e corecta.

Multumesc,
Marius Ionescu
Nu cred ca sunt 2 variante de calcul al discaunt-ului.Discauntul se aplica la pretul final, este o reducere din valoare finala si nu este o componenta a pretului, ca in cazul tva-ului( la pretul cu amanuntul).
Ca beneficiar de discount as vrea sa va dau dreptate, dar multi furnizori si comercianti il considera ca o componenta a pretului pentru ca e in avantajul lor.
Aveti cunostinta daca e reglementat undeva?

Multumesc de raspuns.