Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... despre divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

despre divort

suntem casatoriti de 16 ani si avem un copil minor,el ne-a parasit acum 5 ani pt altcineva si are si un copil. acum vrea sa divorteze , intrebarea mea este ,ce pot obtine de la el avand in vedere ca eu nu am lucrat in timpul casatoriei noastre,ce pasi ar trebui sa urmez,pe data de 16 avem prima infatisare , si in prealabil am fost de acord cu divortul prin acord,
elamincu, utilizator
Puteti solicita plata unor despagubiri , conform Noului cod civil.
Art. 388
Soţul nevinovat, care suferă un prejudiciu prin desfacerea căsătoriei, poate cere soţului vinovat să îl despăgubească. Instanţa de tutelă soluţionează cererea prin hotărârea de divorţ.

Daca divortul se va pronunta din vina sotului dvs. puteti solicita aceste despagubiri.
Chiar daca nu ati lucrat, legea recunoaste o contributie egala sotilor la dobandirea bunurilor in timpul casatoriei.Astfel ca bunurile comune ar trebui sa se poata partaja egal.