Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-martori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-martori

Daca inaintez actele de divort, se iau in considerare martorii rude de gradul 1, de exmeplu sora mea sau alte rude?

Editat de moderator simonette12.
Am rugamintea sa nu mai editati mesajele cu majuscule ( pct. 1.2 din Regulalement).
Multumesc pentru intelegere.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
In procesele de divort este perimsa depozitia martorilor care sunt rude cu partile, cu exceptia descendentilor.
In procesele de divort pot fi audiati ca martori rudele si afinii indiferent de grad, cu exceptia descendentilor ( copiilor).
multumesc pentru raspuns
Puteti administra si proba cu interogatoriu, anterior administrarii probei cu martori.
In mod normal, un singur martor, plus interogatoriul partii adverse si proba cu inscrisuri, ar trebui sa fie suficiente pentru ca instanta sa se pronunte cu privire la cauza dedusa judecatii.