Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Consecintele neprezentarii paratului la interogatoriu
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Consecintele neprezentarii paratului la interogatoriu

Paratul nu se prezinta la interogatoriu.Care sunt consecintele?

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.2 din Regulament ( nu este necesar sa editati mesajele cu litere majuscule)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Art. 358 C.proc.ci.v - Neprezentarea la interogatoriu şi refuzul de a răspunde
Dacă partea, fără motive temeinice, refuză să răspundă la interogatoriu sau nu se înfăţişează, instanţa poate socoti aceste împrejurări ca o mărturisire deplină ori numai ca un început de dovadă în folosul aceluia care a propus interogatoriul. În acest din urmă caz, atât dovada cu martori, cât şi alte probe, inclusiv prezumţiile, pot fi admise pentru completarea probatoriului.

Aşadar, atitudinea celui chemat la interogatoriu, constând în refuzul nejustificat de a se prezenta sau de a răspunde la întrebări, poate fi considerată de către instanţă fie ca o mărturisire, fie ca un început de dovadă.
[ link extern ]
foarte clar - MULTUMESC FRUMOS
daca piritul nu se prezinta la terogatoriu , cum procedez ? las interogatoriul cu rapunsuri la instanta sau cum ??
Intervenţie moderator

Am rugămintea să respectați pct. 3.3 din regulamentul Forumului și să nu deschideți același subiect de mai multe ori. Am șters subiectul dublat și am postat mesajele mai jos. Mulţumesc!

Gabriela Pintea

liclic1974 a scris:
daca piritul nu se prezinta la interogatoriu , cum procedez ? las interogatoriul cu intrebari la care adaug eu raspunsurile dupa cum mi-ar conveni sau las la instanta formularul numai cu intrebari si vede instanta ce si cum ? ??

doroiman a răspuns:
daca paratul nu se prezinta la interogatoriu instanta poate face aplicarea art.358 c.proc.civ., in sensul ca instanta poate aprecia neprezentarea ca o marturisire . Dvs depuneti interogatoriul la dosarul cauzei, fara a completa si raspunsurile, acestea sunt strict personale si nu pot fi completate de catre cel care a propus interogatoriul

liclic1974 a scris:
super !
0OK