Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... SALARII NEPLATITE
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

SALARII NEPLATITE

Lucrez la o firma care nu a platit salariile din aug.2011. Invatati-ma ce sa fac sa recuperez banii?
Va trebui sa actionati in instanta societatea angajatoare prin care sa solicitati obligarea acesteia la plata drepturilor salariale restante si a contributiilor sociale daca acestea nu au fost achitate.
De asemenea aveti dreptul sa solicitati si obligarea angajatorului la plata de daune-interese in cazul in care ati suferit un prejudiciu datorita neplatii venitului salarial.
Actiunea o introduceti la Tribunalul in raza caruia domiciliati si este scutita de plata taxei de timbru.
Atentie insa la faptul ca actiunile privitoare la drepturile salariale se prescriu in termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
Florea Ana-Maria Cabinet de Avocat , Avocat