avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare indemnizatie concediu sarcina si lehuzie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare indemnizatie concediu sarcina si lehuzie (cod indemnizatie08)

VA ROG SA MA LAMURITI SI PE MINE IN LEGATURA CU URMATOAREA PROBLEMA:

IN CAZUL IN CARE IN CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL DE UNITATE (inregistrat la directia muncii) NU ESTE PREVAZUT ART. 66 DIN CCM LA NIVEL NATIONAL, SI ANUME:
"Art. 66:
(1) In cazul in care salariata se afla in concediul de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani..
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii."

SALARIATELE AFLATE IN ACEST CAZ, VOR MAI PRIMI ACESTE DREPTURI?

ACESTEA SUNT OBLIGATE SA SOLICITE ACESTE DREPTURI PRINTR-O CERERE, IN CAZ CONTRAR NU BENEFICIAZA DE ELE?
Cel mai recent răspuns: cmihaelaalina , utilizator 21:02, 11 Decembrie 2008
Faceti o cerere catre angajator. In caz de refuz, puteti sesiza ITM-ul sau sa deschideti o actiune in instanta
VA MULTUMESC PENTRU PROMPTITUDINE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract colectiv de munca la nivel national sau contract colectiv de munca la nivel de unitate? jflorina jflorina Buna ziua! Am o nelamurire daca ma poate cineva ajuta. Conform Contractului Colctiv de munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010, Art. 66: (1) In ... (vezi toată discuția)
Concediul de maternitate in ccmun 2007-2010 Ank27 Ank27 Buna! Ar putea sa imi explice cineva mai clar art 66 din ccmun 2007-2010..sa inteleg ca in prima luna de concediu de maternitate salariata va primi un salariu ... (vezi toată discuția)
Compensatie 15% din brut / concediu maternitate andira andira Buna ziua, Va rog, am doua intrebari: in ce conditii pot beneficia de compensarea de 15% din brut, pe minim 6 saptamani din durata concediului de ... (vezi toată discuția)