Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VREAU SA INCHID SOCIETATEA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VREAU SA INCHID SOCIETATEA

BUNA SEARA ! AM DESCHIS DE CURAND O SOCIETATE MAI BINE ZIS DE 5 LUNI.AM DESCHIS UN PUNCT DE LUCRU (UN STAND CU HAINE)ACUM NU PREA MERGE AFACEREA SI AS VREA SA STOPEZ PT CATEVA LUNI TOATA AFACEREA.CE AR TREBUI SA FAC?VA MULTUMESC
albertokurtyan a scris:

Nu este intotdeauna utila copierea mot-a-mot a textelor din manualele de economie ale consultantilor fiscali.

subiectul este "Vreau sa inchid societatea"
si intrebarea este „CE AR TREBUI SA FAC? - AS VREA SA STOPEZ PT CATEVA LUNI TOATA AFACEREA”

De unde sa stiu eu, ce vrea sa faca cel ce a postat subiectul si a pus intrebarea? Dumneavoastra stiti?
Punctul meu de vedere este acesta :

Societatea poate fi in inactivitate temporara anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului; durata inactivitatii temporare nu poate depasi 3 ani;
Numai prin coroborarea textelor de lege se poate ajuge la o solutie acceptabilă
Dispozitiile prevazute de Legea nr 31 / 1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu prevederile art.81 alin (4) din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.în caz de inactivitate temporară si Ordinul nr.819/2008 pentru aprobarea Procedurii privind declararea contribuabililor inactivi publicat în Monitorul Oficial al Romaniei nr.404/29.05.2008,:wave:

[b]Poate ar trebui sa cunoasteti si prevederile regulamentului care la pct. 2.1 precizeaza:

"2.1. Nu jigni ceilalti participanti la discutie si utilizatorii forumului in general [.......]
Pe forumul Avocatnet discutam ideea, nu persoana."

Tot regulamentul mai precizeaza urmatoarele:
"nimeni nu este obligat sa raspunda intrebarii [..] si, cu atat mai mult, nimeni nu este obligat sa va dea un raspuns complet, corect si de actualitate"

Va doresc spor in toate.:wave:

ContSters42967, utilizator