avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale VREAU SA INCHID SOCIETATEA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

VREAU SA INCHID SOCIETATEA

BUNA SEARA ! AM DESCHIS DE CURAND O SOCIETATE MAI BINE ZIS DE 5 LUNI.AM DESCHIS UN PUNCT DE LUCRU (UN STAND CU HAINE)ACUM NU PREA MERGE AFACEREA SI AS VREA SA STOPEZ PT CATEVA LUNI TOATA AFACEREA.CE AR TREBUI SA FAC?VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 21:47, 15 Decembrie 2008
albertokurtyan a scris:

Nu este intotdeauna utila copierea mot-a-mot a textelor din manualele de economie ale consultantilor fiscali.




subiectul este "Vreau sa inchid societatea"
si intrebarea este „CE AR TREBUI SA FAC? - AS VREA SA STOPEZ PT CATEVA LUNI TOATA AFACEREA”


De unde sa stiu eu, ce vrea sa faca cel ce a postat subiectul si a pus intrebarea? Dumneavoastra stiti?
Punctul meu de vedere este acesta :

Societatea poate fi in inactivitate temporara anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului; durata inactivitatii temporare nu poate depasi 3 ani;
Numai prin coroborarea textelor de lege se poate ajuge la o solutie acceptabilă
Dispozitiile prevazute de Legea nr 31 / 1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, cu prevederile art.81 alin (4) din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.în caz de inactivitate temporară si Ordinul nr.819/2008 pentru aprobarea Procedurii privind declararea contribuabililor inactivi publicat în Monitorul Oficial al Romaniei nr.404/29.05.2008,:wave:

[b]Poate ar trebui sa cunoasteti si prevederile regulamentului care la pct. 2.1 precizeaza:

"2.1. Nu jigni ceilalti participanti la discutie si utilizatorii forumului in general [.......]
Pe forumul Avocatnet discutam ideea, nu persoana."

Tot regulamentul mai precizeaza urmatoarele:
"nimeni nu este obligat sa raspunda intrebarii [..] si, cu atat mai mult, nimeni nu este obligat sa va dea un raspuns complet, corect si de actualitate"

Va doresc spor in toate.:wave:

Ultima modificare: Luni, 15 Decembrie 2008
ContSters42967, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare microintreprindere CORNELIA B CORNELIA B daca se suspenda o microintreprindere cu data de ianuarie 2009si scot salariatii,cand se termina suspendarea si incep activitatea raman micro si angajez sau ... (vezi toată discuția)
Cazier fiscal tomus.georgeta tomus.georgeta O SOCIETATE COMERCIALA, CU ACT DE SUSPENDARE DE ACTIVITATE DIN PARTEA REGISTRULUI COMERTULUI, DEPUS LA FINANTE, FARA ACTIVITATE SI FARA SALARIATI, NU DEPUNE ... (vezi toată discuția)
Srl getaz getaz Am un srl suspendat eram obligat sa depun declaratia 101 (vezi toată discuția)