Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... ajutor- datorie telefonie mobila
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

ajutor- datorie telefonie mobila

Buna ziua,va rog sa ma iertati ca revin pe un subiect deschis demult darnu am ce face fiind presat de situatie .Si anume - prin august 2008 am avut un contract la furnizor telefonie care dupa 3 luni am cerut sa mi se inchida venindu-mi sume mari de plata ,in inanuarie 2009mi-a venit ultima factura cu suma de 1200roni ,telefonul ca abonament pe 2 luni +taxa de reziliere .nu am platit fiind luat de o firma de recuperari ,care si pina in ziu de azi cu toate ca din ianuarie a trecut cei trei ani de cind primesc scrisori de somatie ,mi-a venit sa platesc4056,91roni ,ce m-a sfatuiti sa mai fac cu aceasta firma sa m-a lase in pace ,?
V-A MULTUMESC.
gi-jane2, moderator
Datoriile neachitate se prescriu in termen de 3 ani. Daca au trecut 3 ani si dumneavoastra nu ati facut nici o plata, si acum s-a demarat o executare silita impotriva dumneavoastra, cu toate ca au trecut cei 3 ani, puteti invoca in instanta,in apararea dumneavoastra, pe calea contestatiei la executare, ca termenul de prescriptie a dreptului de a cere executarea silita s-a implinit, iar respectiva executare silita va inceta.
www.avocatnet.ro/content/art...

gi-jane2, moderator