avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Donatii\" inainte de 1989.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Donatii" inainte de 1989.

Buna seara! Statul comunist lua cu japca (si) terenuri de la proprietari sub forma de "donatii" catre stat, avand ca paravan Decretul nr.478 din22 nov.1954 (privitor la donatiile facute statului). Proprietarul era pus sa faca o oferta de donatie pe care o adresa Consililui popular al judetului. Acesta (Consiliul popular judetean ) emitea o decizie de acceptare a donatiei. Apoi, Consiliul popular al comunei era imputernit prin aceeasi decizie, sa semneze contractele de donatie la Notariatul de stat. O asemenea "donatie" facuta in 1977 s-ar putea recupera prin justitie astazi ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Mihail nelu Ciobanu , Avocat 21:08, 13 Mai 2012
Potrivit art. 2 alin. 1 lit.c din Legea nr.10/2001, imobilul este considerat ca fiind preluat abuziv, insa este necesar sa aveti formulata notificare in temeiul Legii nr. 10/2001.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie kgkg kgkg Donatia realizata in baza Decretului nr. 478 din 22 noiembrie 1954, se mai anuleaza in instanta? Imobilul donat este solicitat in baza legii nr. 10 / 2001 (vezi toată discuția)
Revendicari case Mihaita123 Mihaita123 Am vrut sa revendic o casa cu legea 10/2001 . Am pierdut insa procesul. Judecatorii corupti din Romania au favorizat Consiliul Judetean care detine ilegal ... (vezi toată discuția)
Art. 56 din legea nr. 4 / 1973 L L Am un certificat de mostenitor din iunie 1977 pentru bunica sotului meu de la o matusa care nu avut copii. Va rog sa imi spuneti cum se interpreteaza ... (vezi toată discuția)