Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Donatii\" inainte de 1989.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Donatii" inainte de 1989.

Buna seara! Statul comunist lua cu japca (si) terenuri de la proprietari sub forma de "donatii" catre stat, avand ca paravan Decretul nr.478 din22 nov.1954 (privitor la donatiile facute statului). Proprietarul era pus sa faca o oferta de donatie pe care o adresa Consililui popular al judetului. Acesta (Consiliul popular judetean ) emitea o decizie de acceptare a donatiei. Apoi, Consiliul popular al comunei era imputernit prin aceeasi decizie, sa semneze contractele de donatie la Notariatul de stat. O asemenea "donatie" facuta in 1977 s-ar putea recupera prin justitie astazi ? Multumesc!
Potrivit art. 2 alin. 1 lit.c din Legea nr.10/2001, imobilul este considerat ca fiind preluat abuziv, insa este necesar sa aveti formulata notificare in temeiul Legii nr. 10/2001.