Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art. 56 din legea nr. 4 / 1973
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art. 56 din legea nr. 4 / 1973

Am un certificat de mostenitor din iunie 1977 pentru bunica sotului meu de la o matusa care nu avut copii.
Va rog sa imi spuneti cum se interpreteaza urmatorul punct din acest certificat si daca putem face demersuri pentru a ni se retroceda acesi imobil in baza vreunei legi:
- masa succesorala la punctul a) din acesta scrie asa:
- bunuri mobile - suma de 5592 lei, reprezentand valoarea imobilului din ...., proprietate a defunctei, care a trecut in proprietatea statului, conform art. 56 din legea 4 / 1973; pe baza deciziei nr....din 1975 data de comitetul executiv al consiliului popular al judetului..., asa cum rezulta si din adeverinta nr...din martie 1977, eliberata de intreprinderea judeteana de gospodarie comunala si locativa .., serviciul financiar.
L, utilizator
...termenul pentru retrocedare a trecut ...
da...dar totusi...suma de 5592 lei se poate considera ca despagubire de catre stat?
Multumesc
...legea 10/2001 va dadea posibilitatea sa redobanditi bunul in conditiile legii...insa aceasta prevedea anumite termene care au expirat...este o lege speciala singura in masura sa va valorifice pretentiile...