avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art. 56 din legea nr. 4 / 1973
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art. 56 din legea nr. 4 / 1973

Am un certificat de mostenitor din iunie 1977 pentru bunica sotului meu de la o matusa care nu avut copii.
Va rog sa imi spuneti cum se interpreteaza urmatorul punct din acest certificat si daca putem face demersuri pentru a ni se retroceda acesi imobil in baza vreunei legi:
- masa succesorala la punctul a) din acesta scrie asa:
- bunuri mobile - suma de 5592 lei, reprezentand valoarea imobilului din ...., proprietate a defunctei, care a trecut in proprietatea statului, conform art. 56 din legea 4 / 1973; pe baza deciziei nr....din 1975 data de comitetul executiv al consiliului popular al judetului..., asa cum rezulta si din adeverinta nr...din martie 1977, eliberata de intreprinderea judeteana de gospodarie comunala si locativa .., serviciul financiar.
Ultima modificare: Joi, 6 Ianuarie 2011
L, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters4579 , utilizator 13:34, 6 Ianuarie 2011
...termenul pentru retrocedare a trecut ...
da...dar totusi...suma de 5592 lei se poate considera ca despagubire de catre stat?
Multumesc
...legea 10/2001 va dadea posibilitatea sa redobanditi bunul in conditiile legii...insa aceasta prevedea anumite termene care au expirat...este o lege speciala singura in masura sa va valorifice pretentiile...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Artigas Artigas Va salut, V-as ruga sa-mi spuneti daca in cazul unei succesiuni unde unicul mostenitor detinea deja 3/4 din apartamentul defunctei,onorariul notarial se va ... (vezi toată discuția)
Avem vreo sansa? (retrocedare abuziva) duncanicolae duncanicolae Buna ziua. Am 53 de ani si sunt director la o scoala dintr-o comuna din judetul Bihor. Problema pe care vreau s-o expun aici e una destul de complexa ... (vezi toată discuția)
Rectificare carte funciara cpaula cpaula As dori o informatie cu privire la proprietate(tren intravilan , oras =1000mp + casa nenationalizata) anterior anului 1989.Cineva imi spunea ca:terenul ... (vezi toată discuția)