Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Opinia expertului privind vinovatia intr-un accident ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Opinia expertului privind vinovatia intr-un accident rutier

in cadrul unei expertize tehnice intocmite ptr un accident rutier, expertul tehnic ales de politie poate sa stabileasca vinovatia unuia sau altuia dintre cei implicati in accident?

in sensul ca expertul si-a exprimat opinia urmatoare "accidentul se datoreaza neatentiei in conducere a conducatorului X".

stabilirea gradului de vinovatie nu o stabileste procurorul de caz sau judecatorul ?
Ma indoiesc ca un expert are nevoie sa fie aparat, referitor la concluziile sale din raportul de expertiza tehnica. Exista posibilitatea solicitarii la instanta a unei contraexpertize, cerute de partea in proces care are dovezi clare ca expertiza a fost partinitoare. Instanta va hotari daca accepta sau nu o contraexpertiza.
Daca sunteti expert/ specialist tehnic judiciar (din profilul dvs. nu rezulta o astfel de calitate) si ati facut expertize tehnice judiciare, putem discuta, desi nu intentionez sa port o discutie in contradictoriu, doar de amorul artei, cu cineva caruia nu ii convine realitatea evidenta.