Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie

As dorii daca se poate sa stiu - daca in cazul in care mi-am dat demisia, de la un loc de munca, efectuind si perioada de preaviz, mai sunt in drept sa imi fie platit concediul de odihna pe un an in urma neefectuat.
Va multumesc.
Angajatorul este obligat, ca la incetarea angajarii, sa va achite indemnizatia de concediu de odihna neacordat in anii anteriori incetarii activitatii, precum pentru anul in care inceteaza activitatea.
Potrivit art.146 alin.4 C.mun., compensarea in bani a CO neefectuat este posibila la incetarea raportului de munca ... intrucat Codul Muncii nu face nicio referire la perioada pentru care se poate compensa CO neefectuat si avand in vedere termenul de prescriptie de 3 ani , ar reiesi ca se poate obtine o compensare in bani a CO neefectuat pe cel mult 3 ani de zile in urma...