avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am pierdut irevocabil. Ce se poate intampla daca ma ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am pierdut irevocabil. Ce se poate intampla daca ma adresez Avocatului Poporului?

Am facut o contestatie impotriva un proces-verbal de contraventie pe care am pierdut-o prin sentinta definitiva si irevocabila.
Pe parcursul procesului nu s-a tinut cont de precizarile mele:
- nu am fost de fata la intocmirea procesului-verbal;
- procesul-verbal nu mi-a fost comunicat. La dosar a fost depus, de catre IPJ, un proces-verbal de afisare cu numele si adresa mea dar cu seria si nr. unui alt proces-verbal de contraventie;
- fapta (neacordare prioritate pietoni la trecere) nu exista. La dosar au fost puse niste poze facute cu camera video a aparaturii RADAR, pe timp de noapte (camera fiind fara infrarosu), in care nu se poate distinge autovehicolul meu, daca este condus de mine, daca este vreo trecere de pietoni in imagini si daca au fost angajati pietoni in traversarea strazii (practic se vad niste pete albe si negre)

Cu toate ca la proces am precizat aceste lucruri cererea mi-a fost respinsa.

Acum ma gandesc sa trimit o scrisoare la Avocatul Poporului in care sa povestesc cele intamplate si la care sa anexez toate actele de la dosar.

Intrebarea mea este: As avea ceva de castigat in urma acestui demers? Cel putin satisfactia personala de a mi se da dreptate, cu toate ca, cu toata dreptatea, acum sunt pieton pentru 30 de zile. Un pieton mai sarac cu vreo 700 lei...

Va multumesc.
Din pacate, actele sau faptele autoritatii judecatoresti, nu fac parte din obiectul activitatii Avocatului Poporului.


Conform legii nr.35/1997, atributiile Avocatului Poporului sunt urmatoarele:

Art. 13. - Avocatul Poporului are următoarele atribuţii:
a) coordonează activitatea instituţiei Avocatul Poporului;
b) primeşte şi repartizează cererile făcute de persoanele lezate prin încălcarea drepturilor sau libertăţilor cetăţeneşti de către autorităţile administraţiei publice şi decide asupra acestor cereri;
c) urmăreşte rezolvarea legală a cererilor primite şi cere autorităţilor sau funcţionarilor administraţiei publice în cauză încetarea încălcării drepturilor şi libertăţilor cetăţeneşti, repunerea în drepturi a petiţionarului şi repararea pagubelor;
d) formulează puncte de vedere, la cererea Curţii Constituţionale;
e) poate sesiza Curtea Constituţională cu privire la neconstituţionalitatea legilor, înainte de promulgarea acestora;
f) poate sesiza direct Curtea Constituţională cu excepţia de neconstituţionalitate a legilor şi ordonanţelor;
g) reprezintă instituţia Avocatul Poporului în faţa Camerei Deputaţilor, a Senatului şi a celorlalte autorităţi publice, precum şi în relaţiile cu persoanele fizice sau juridice;
h) angajează salariaţii instituţiei Avocatul Poporului şi exercită dreptul de autoritate disciplinară asupra acestora;
i) exercită funcţia de ordonator principal de credite;
j) îndeplineşte alte atribuţii prevăzute de lege sau de Regulamentul de organizare şi funcţionare a instituţiei Avocatul Poporului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cresterea tva (la 24%) este neconstitutional Stefan021 Stefan021 Cresterea TVA la 24% (propus de guvern) pentru [u]anul in curs[/u] pot fi considerat neconstitutional... TITLUL I Dispozitii generale /CAP. II ... (vezi toată discuția)
Notificare bendeac bendeac in cazul unui contract ce constituie tiitlu executoriu : 1)Dupa comunicarea titlului executoriu si a somatiei , deci dupa inceperea procedurii de executare ... (vezi toată discuția)
Obligatii ce revin av.poporului in cazul violarii art.3 din conventie caroll caroll Buna ziua.Am sesizat Avocatul Poporului in legatura cu incalcarea art.3 al Conventiei Drepturilor Omului,respectiv supunerea la rele tramente de catre ... (vezi toată discuția)