Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire firma (SRL, asociat unic decedat) + ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire firma (SRL, asociat unic decedat) + transfer/schimbare asociat unic unei terte persoane

Bunaziua,

Tatal meu a fost asociatul unic unui SRL, suspendat, la care sunt administrator.
Noi(mama+sora+subsemnatul) vrem sa transferam firma unei terte persoane, care nu a avut nici o legatura cu firma sau asociatul unic.
As dori sa stiu daca se poate ceda mostenirea firmei unei terte persoane si care sunt taxele si timpul necesar unui transfer (prin cedare sau mostenire + transferare ).

Va multumesc.
gerberga a scris:

Trebuie sa verif actul constitutiv sa vedeti daca societatea poate continua cu mostenitorii asoc unic. Daca nu continua, nu aveti ce cesiona.

ELLABV a scris:

1. daca actul constitutiv prevede - se face succesiunea si ptr societate. ( la notar)

Eu sunt de parare ca in acest caz (nu in altul care ar putea sa semene, dar nu ... rasare) societatea poate continua, chiar daca in actul constitutiv NU exista clauza de continuare cu mostenitorii, dar VOINTA mostenitorilor este aceea de a continua.

De ce? Pentru ca articolul 229 din L 31/1990 (pe care dvs. il aveti in vedere atunci cand trimiteti la verificarea actului contitutiv) NU este aplicabil in acest caz.

De ce nu e aplicabil? Pai, sa vedem cu atentie cum arata textul:

"Societatile ...cu raspundere limitata se dizolva prin [...] decesul unuia dintre asociati, cand, datorita acestor cauze, numarul asociatilor s-a redus la unul singur.
Se excepteaza cazul cand in actul constitutiv exista clauza de continuare cu mostenitorii [...]"

Prin urmare, cand anume ar trebui sa verificam existenta clauzei aceleia pentru a evita dizolvarea?
Cand, spre pilda, din DOI asociati a murit unul dintre ei si numarul asociatilor s-a redus la unul singur.

Este acesta situatie cea din speta? NU. Ce am in speta?
Decesul unicului asociat si, datorita acestei cauze, numarul asociatilor s-a redus la ...la ce? la ...amintirea celui care a fost :((, in nici un caz la unul singur. (unu minus unu egal zero - in vreme ce textul legii vorbeste despre reducerea la unul singur)

Situatia din speta NU se incadreaza in textul art 229.
Q.E.D.

Registrul comertului nu vede situatia astfel? Nu-i nimic. Eu cred ca-l putem ajuta sa vada cu o demonstratie de matematica elementara.
romascanu, moderator
Am intalnit acte constitutive in care se specifica ca societatea isi inceteaza fiinta la data decesului asociatului unic. Pt acest simplu motiv am spus sa se verifice actul constitutiv.

se face cesiunea de la asocoatii (succesori) la cesionar. Etapa care se poate face prin cesiunea 100% si in acesr caz dureaza cca 2 luni( cu publicare in M. Of. Costuri cca 800 lei

deci costurile totale are depasi 1500 RON ? si durata minima ar fi de 2 luni?
Nu exista nici o alta varianta, avand in considerare ca firma este pe 0 de peste 5 ani, nu a avut angajati, activitate sau cifra de afaceri in acest timp iar capitalul social este cel minim de la infintare (1992).

Deasemenea sediul social este casa parintilor si o sa trebuiasca schimbat la transfer, banuiesc ca si asta o sa aduca alte costuri.
Dupa ce ati obtinut certificatul de mostenitor, cel mai bine ar fi sa va adresati biroului unic de la Registrul Comertului.
Da, mai este o varianta, care-i mai scurta ca si timp, dar costurile sunt mai mari.

Pretul estimativ, ce l-am spus anterior, este doar pentru taxele de inregistrare la Registrul Comertului. In cazul in care actele sunt intocmite de persoane abilitate atunci mai este si pretul serviciilor.

Succes!
stefan_rogin a scris:

se face cesiunea de la asocoatii (succesori) la cesionar. Etapa care se poate face prin cesiunea 100% si in acesr caz dureaza cca 2 luni( cu publicare in M. Of. Costuri cca 800 lei

deci costurile totale are depasi 1500 RON ? si durata minima ar fi de 2 luni?
Nu exista nici o alta varianta, avand in considerare ca firma este pe 0 de peste 5 ani, nu a avut angajati, activitate sau cifra de afaceri in acest timp iar capitalul social este cel minim de la infintare (1992).

Deasemenea sediul social este casa parintilor si o sa trebuiasca schimbat la transfer, banuiesc ca si asta o sa aduca alte costuri.

O astfel de societate
1-se include in masa succesorala,
2-se preia prin consens de un mostenitor care va proceda dupa cum crede de cuviinta:
a)-o dizolva voluntar
b)-o cedeaza daca gaseste doritori care sa plateasca vreo suma pentru o societate care nu are nisa de piata (portofoliu de clientela), nu are sediu social propriu (sediu inregistrat intr-un apartament) s.a.m.d.