Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Solicitarea despagubirilor materiale si morale in ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Solicitarea despagubirilor materiale si morale in instanta

Am castigat procesul intentat vecinului meu care si-a prelugit acoperisul pe peretii casei mele, acesta modificandu-si ulterior acoperisul la forma initiala.
Inrebarea mea este cum pot sa-mi recuperez banii pentru reparatiile pe care trebuie sa le fac la peretii casei infiltrati, reparatii tencuiala etc.
Cum se acorda despagubirile materiale, pe baza unor chitante care fac dovada reparatiilor efectuate sau in baza unei expertize tehnice.
In procesul intentat acestuia s-a solicitat expertiza tehnica privind picatura streasinii.
Mai este nevoie de o alta expertiza care sa dovedeasca ca pagubele produse se datoreaza scurgerii apelor pluviale pe pereti casei sau de o expertiza care sa stabileasca nivelul despagubirilor materiale
Pentru a obtine aceste despagubiri, va trebui sa porniti un proces separat. Daca aveti inscrisuri justificative ale cheltuielilor pe care le-ati efectuat, nu e neaparat sa cereti efectuarea unei expretize. In cadrul acestui proces, puteti cere si plata cheltuielilor de judecata.
Va multumesc pentru raspuns si operativitate.
De asemenea doresc sa va intreb daca pot solicita si despagubiri morale avand in vedere ca eu nu mi-am putut amenaja dormitorul la etajul imobilului intrucat apa s-a infiltrat prin peret si s-a acumulat in încăpere, constructia find finalizata in 2005, ori de cate ori ploua intram in panica pentru deteriorarea imobilului,avand astfel o stare de disconfort creata de ploaie.