Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributia obligatorie la casa de pensii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributia obligatorie la casa de pensii

Buna ziua!
O prietena are o intreprindere familiala unde activeaza ea si sotul acesteia. In urma cu cateva zile a primit o instiintare de la casa de pensii fiind somata sa plateasca contributia pe ultimii 2 ani. Este aceasta obligata sa cotizeze la casa de pensii daca nu doreste in conditiile in care are incheiata o polita de pensie la o societate de asigurari (Generali Asigurari)? Poate fi obligata sa plateasca retroactiv?
Legea pensiilor nr 263/2010, art. 6 (1), lit. b). pct. IV prevede asigurarea obligatorie la pensie de catre persoanele care realizează venituri din activitati independente, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, adica 8468 lei

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
Alexandru Munteanu, Avocat
Alex_Munteanu a scris:

Legea pensiilor nr 263/2010, art. 6 (1), lit. b). pct. IV prevede asigurarea obligatorie la pensie de catre persoanele care realizează venituri din activitati independente, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, adica 8468 lei

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Sa inteleg ca daca veniturile acestei intreprinderi familiale este sub 8438 lei /an administratorul sau ma rog patronul firmei nu este obligat sa plateasca contributia la casa de pensii? Mentionez ca prietena mea a specificat ca nu are venituri mai mari de 4000 ron/an
Multumesc pentru raspuns!
Suma de 8438 se aplica pentru anul in curs, pentru anul trecut este de 2022x4=8088 iar pentru 2010 este de 7044 lei.

Suma care se ia in calcul nu este doar profitul ci toata cifra de afaceri. Deci daca are o cifra de afaceri anuala pentru fiecare din cei doi ani sub sumele mentionate, atunci nu are obligatia de a plati contributia la pensii
Multumesc pentru lamurire.