Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 cod caen 4799
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

cod caen 4799

avand codul caen4799 trecut in certificatul constatator, pot vinde bere la dozator, in pahare de plastic? magazinul e mixt.
4799 reprezintă comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor, ori dvs. aveţi un magazin, chiar şi mixt ...
Această clasă include:
-comerţul cu amănuntul al oricărui tip de produs, în orice mod care nu este inclus în clasele precedente:
-prin vânzări directe sau prin intermediul comis-voiajorilor
-prin intermediul automatelor de vândut produse etc.
-comerţul direct cu combustibil (ulei pentru încălzit, lemne de foc etc.), livrate la domiciliul clienţilor
-activităţi de licitaţii desfăşurate în afara caselor de licitaţii (cu amănuntul)
-comerţul cu amănuntul prin comisionari (în afara magazinelor)
In opinia mea trebuie sa autorizati si 5630 - Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor.
eu nu vreau bar. ca sa pot autoriza codul caen pt bar, cei de la Registrul Comertului cer cursuri de calificare de barman. cursurile tin cel putin 3 luni iar eu nu pot astepta atat. vreau doar sa pot vinde bere la dozator. am un aparat de bere mobil, il scot din magazin pe terasa, pe langa codul CAEN 4799 ce ar trebui sa mai autorizez? Subliniez, Doar bere.
Spuneti ca veti scoate dozatorul afara :hm:

Din codul CAEN cu explicatii ar reiesi ca ajunge 4799, cel putin eu asta inteleg din ce scrie la 5630 – care e cod pentru consumul de bauturi in incinta:

5630 - Aceasta clasa exclude comertul cu amanuntul al bauturilor prin intermediul automatelor, vezi 4799
www.avocatnet.ro/content/con...

Insa de regula pentru vanzarea bauturilor alcoolice se cer avize sanitare, amenajari speciale (ex. toaleta) etc. si s-ar putea sa nu vi se accepte, pentru ca sa consuma in fatza magazinului. Depinde de cei de la ONRC si as zice ca si de cei de la Primarie.
Alte coduri pretabile vanzarii de bere la dozator eu nu am gasit.
Sa zicem ca fac si o terasa sezoniera, avizata sanitar.