Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizație bar pentru cafenea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizație bar pentru cafenea

Bună ziua.
Dețin o afacere care constă într-o cafenea micuță tip TO-GO (4mp), fără scaune si/sau mese.
In urma vizitei politiei locale, m-am ales cu un proces verbal prin care am fost amendat cu 400 de lei și prin care s-a dispus SUSPENDAREA ACTIVITĂȚII pe motiv că nu am autorizație de bar. In procesul verbal se menționează încălcarea prevederilor OG 99/2000 art 5 al 1.
Codurile mele Caen sunt 4725 - comerț cu amănuntul al băuturilor în magazinele specializate, 4799 - comerț cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioșcurilor și piețelor, 4724 - comerț cu amănuntul al pâinii, produselor de patiserie și produselor zaharoase în magazine specializate.
Întrebarea mea este, sunt sau nu bar? Care sunt condițiile care din punct de vedere al legii, alcătuiesc un bar? Mulțumesc.
Buna ziua.
Trebuie sa autorizati cod caen:
5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor
Aceasta clasa include activitatea de pregatire si servire a bauturilor pentru consumul imediat in incinta : -baruri -bodegi -saloane de servit cocktail-uri -discoteci (unde servirea bauturilor este predominanta) -berarii -cafenele -baruri care servesc sucuri de fructe -standuri mobile de vanzare a bauturilor. Aceasta clasa exclude: -comertul bauturilor ambalate/preparate, -comert cu amanuntul al bauturilor prin intermediul automatelor, vezi 4799 -activitatea discotecilor si a ringurilor de dans fara servire de bauturi, vezi 9329.
Raluca Iliescu, Avocat