avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CAEN Cafenea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CAEN Cafenea

Buna ziua,

Pentru o cafenea care serveste si cateva produse de patiserie si cofetarie este necesar sa aiba codurile CAEN 5610 si 5630?
Sau este suficient doar unul dintre ele?

O alta intrebare: 5610 include 5630? Cu alte cuvinte, exista restaurante care nu servesc deloc bauturi?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:08, 11 Ianuarie 2015
Folositi codul 5630 Baruri şi alte activităţi de servire a băuturilor
Această clasă include activitatea de pregătire şi servire a băuturilor pentru consumul imediat în incintă .
Această clasă include:
-baruri
-bodegi
-saloane de servit cocktail-uri
-discoteci (unde servirea băuturilor este predominantă)
-berării
-cafenele
-baruri care servesc sucuri de fructe
-standuri mobile de vânzare a băuturilor

Aceasta clasa exclude:
- comertul bauturilor ambalate/preparate, vezi 47
- comert cu amanuntul al bauturilor prin intermediul automatelor, vezi 4799
- activitatea discotecilor si a ringurilor de dans fara servire de bauturi, vezi 9329

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizație bar pentru cafenea studenta1 studenta1 Bună ziua. Dețin o afacere care constă într-o cafenea micuță tip TO-GO (4mp), fără scaune si/sau mese. In urma vizitei politiei locale, m-am ales cu ... (vezi toată discuția)
Cod caen ghelmezmarius ghelmezmarius Buna ziua, Doresc sa inchiriz un spatiu unde sa produc si sa vand sucuri si smoothie-uri din legume,fructe,nuci si seminte,inghetata din ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru anumite activitati roxanam79 roxanam79 buna seara am si eu o intrebare mi-am deschis o intreprindere indiv. ce cod caen imi trebuie pt a organiza nunti cu meniul meu complet ca si restaurant la ... (vezi toată discuția)