Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN

Buna ziua,
Doresc sa inchiriz un spatiu unde sa produc si sa vand sucuri si smoothie-uri din legume,fructe,nuci si seminte,inghetata din fructe,cafea,ceaiuri si apa. Toate se fac pe loc in fata clientului. Voi avea 2 angajati.
Ce coduri CAEN sa aleg?
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
Buna ziua,

Eu as zice ce ar fi potrivit Cod CAEN 5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor

Aceasta clasa include activitatea de pregatire si servire a bauturilor pentru consumul imediat în incinta .
Aceasta clasa include:
-baruri
-bodegi
-saloane de servit cocktail-uri
-discoteci (unde servirea bauturilor este predominanta)
-berarii
-cafenele
-baruri care servesc sucuri de fructe
-standuri mobile de vânzare a bauturilor

Aceasta clasa exclude:
-comertul bauturilor ambalate/preparate, vezi cod CAEN 47
-comert cu amanuntul al bauturilor prin intermediul automatelor, vezi cod CAEN 4799
-activitatea discotecilor si a ringurilor de dans fara servire de bauturi, vezi cod CAEN 9329
Buna seara!
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Nu pot sa pun codul CAEN principal 1052 si 5630 secundar?
Vreau sa ma incadrez in programul Start-up Nation la productie. Care este diferenta intre cele 2 coduri?
Va multumesc!