Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Expropriere potrivit Legii nr. 255/2010 - as avea ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Expropriere potrivit Legii nr. 255/2010 - as avea nevoie de putin ajutor :)

As avea putin ajutor din partea avocatilor care au fost deja implicati intr-un proiect de expropriere pe Legea 255/2010 facand parte din Comisia de Verficare a dreptului de proprietate sau a altor drepturi reale

Prima mea intrebare este legata de notificarea persoanelor titulare a unui drept real asupra unui imobil care urmeaza a fi expropriat - notificarea lor poate fi facuta si personal prin semnatura de primire? Ce prejudicii ar putea atrage asupra procedurii exproprierii lipsa expedierii notificarilor prin posta si in schimb inmanarea personala titluarilor sub semnatura de primire (impreuna cu data si datele persoanale de identificare) ?

Iar a doua rugaminte ar fi daca ati putea sa ma ajutati cu niste modele (exemple fara date de identitate binenteles) de :
- notificare a intentiei de expropriere
- cerere din partea titularului dreptului de proprietate
- diverse tipuri de procese verbale ( conform celor prevazute de art. 15 HG
53/2011 )
- hotarare de expropriere
- hotarare de stabilire a despagubirilor

Inca un aspect pe care as fi interesata sa mi-l lamuresc e acela privind actele depuse de catre persoanele titulare a dreptului real asupra imobilului expropriat - este absolut necesar ca actele depuse sa fie in original ori copie legalizata cum cere legea sau ar fi suficienta si o copie xerox semnata pentru conformitate?

Va multumesc anticipat!

P.S. - mail-ul meu este : voichitaralucaandreea@yahoo.com
vralucaandreea, utilizator