Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incompatibilitate la asocierea intr-un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incompatibilitate la asocierea intr-un SRL

Buna
as dori sa stiu daca o persoana fizica se mai poate asocia / administra un SRL in cazul in care este asociat / administrator intro societate aflata in insolventa? Se poate mentiona un temei legal in afara art.6 alin 2 din legea 31/1990?
Multumesc frumos.
Faptul ca mai este asociat/administrator la o societate in insolventa este irelevant. Numai in situatia in care ar fi savarsit infractiuni clar delimitate la art. 143-145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei l-ar putea face incompatibil cu aceasta calitate. O alta problema care s-ar putea ivi este aceea de a avea fapte inscrise in cazierul fiscal care l-ar face incompatibil cu detinerea calitatii de asociat/adminstrator.
Multumesc frumos pentru promtitudine.
Sincer si eu cred la fel doar ca m-a nelamurit declaratia pe proprie raspundere semnata la notar care specifica faptul ca ”declar ca nu ma aflu sub incidenta legii 85/2006”.