Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Insolventa
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Insolventa

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca pot infiinta o firma noua daca am fost asociat unic al unei firme care a intrat in insolventa ,sau care este perioada dupa care pot infiinta o noua firma fara a avea probleme.
multumesc:(
Puteti sa infiintati o noua firma, cu doi asociati. Nu puteti sa fiti asociat unic in noua firma deoarece firma actuala, chiar daca este in insolventa, va are ca asociat unic, iar dizolvarea ei nu s-a dispus inca.
In principiu puteti infiinta o alta societate daca nu ati incalcat prevederile art. 143-145 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei si nu aveti fapte inscrise in cazierul fiscal care va fac incompatibila cu calitatea de fondator/asociat/administrator al unei societati comeciale. Uitati-va si la art. 6 din Legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata pentru a vedea conditiile in care puteti avea calitatea de asociat. Intr-adevar nu puteti avea calitatea de asociat unic numai intr-o societate comerciala.
ContSters22713, utilizator