Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Este legal?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Este legal?

Buna ziua. Am primit o adresa de la o firma cu care colaboram in care ne solicita transmiterea de date financiare si anume balanta si situatiile financiare pe ultimii 2 ani cat si un certificat constatator de la Registrul Comertului. Ei motiveaza aceasta cerere prin faptul ca au incheiat un contract de asigurare a solvabilitatii si vor sa analizeze situatia in care se afla clientii cu care au contracte in desfasurare.
Va rog sa ma lamuriti daca este legala cererea care am primit-o.
Va multumesc.
Nu le transmiteti decat un certificatul constatator.
De datele din bilant pot face rost de la Registrul Comertului, la fel si de un certificat constatator. Daca doriti sa mentineti relatiile comerciale cu aceasta firma le puteti pune dvs la dispozitie aceste acte.