Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizarea hotararii judecatoresti
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizarea hotararii judecatoresti

As vrea sa stiu care sunt pasii ce trebuie urmati in legalizarea Hotararii de Divort. Menionez ca de la primirea prin posta a acesteia au trecut 30 de zile calendaristice.

Va multumesc,
Magda Popa
mergeti la arhiva judecatoriei in cauza si vedeti daca sa depus recurs sau nu .... si apoi faceti o cerere de legalizare, inainte de a merge la judecatorie platiti la taxe si impozite o taxa de 2 lei si cumparati de la posta romana un timbru de 0,15 lei bafta
Verificati la judecatorie daca au primit ambele dovezi de comunicare si s-a exercitat calea de atac(in cazul divortului termenul de apel este de 30 de zile de la comunicare).Daca hotararea nu a fost apelata si a expirat termenul de apel, o puteti legaliza .Este necesar sa faceti o cerere la Judecatoria care a solutionat cauza, prin care sa solicitati legalizarea acelei hotarari, precum si trecerea mentiunii ca aceea hotarare este definitiva si irevocabila. Hotararea primita de la aceea instanta, insotita de o taxa judiciara de timbru de 2 lei (se achita la cec sau la DITL Primarie) , precum si de un timbru judiciar de 0,15 lei, atasate cererii, se depun la registratura judecatoriei.In functie de volumul de munca al functionarelor de acolo, se poate legaliza in aceeasi zi ori in cateva zile
VA multumesc!