avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare agent paza
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare agent paza

buna seara

lucrez la o firma de productie si dorim sa angajam proprii agenti de paza
Ce autorizatii/avize ne trebuie?(imi spuneti si temeiul legal)
Persoanele trebuie sa aibe o calificare in acest sens? Ce teste sunt obligatorii la angajare?

multumesc
In LEGE nr.333 din 8 iulie 2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor gasiti raspuns la ceea ce va intereseaza....
manin a scris:

buna seara

lucrez la o firma de productie si dorim sa angajam proprii agenti de paza
Ce autorizatii/avize ne trebuie?(imi spuneti si temeiul legal)
Persoanele trebuie sa aibe o calificare in acest sens? Ce teste sunt obligatorii la angajare?

multumesc


Persoana care urmează să îndeplinească atribuţii de pază sau protecţie trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să fie cetăţean român şi să aibă vârsta de cel puţin 18 ani;
b) să fie apt medical pentru exercitarea funcţiei;
c) să nu aibă antecedente penale pentru infracţiuni săvârşite cu intenţie;
d) să fie atestat profesional, potrivit prevederilor prezentei legi.
Angajarea personalului cu atribuţii de pază sau gardă de corp se face pe baza atestatului eliberat de poliţie, a certificatului de absolvire a cursului de calificare profesională, a certificatului de cazier judiciar şi, după caz, a avizului poliţiei pentru portarmă.
multumesc
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta dintre paznic si agent de paza mama33 mama33 Buna!..am si eu o intrebare: Daca am doar 9 clase pot sa urmez cursurile de calificare ca agent de paza?...acum sunt in somaj.:( Multumesc! (vezi toată discuția)
Vreau sa obtin atestat agent paza nelu78 nelu78 cum pot obtine atestatul de agent paza cat mai urgent? (vezi toată discuția)
Curs de calificare agent paza razvancococi razvancococi in anul 2002 am lucrat ca agent de paza la o firma din bucuresti unde am facut scolarizarea si am obtinut 'Certificat de absolvire a cursului de calificare' ... (vezi toată discuția)