Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA facturi cu taxare inversa la avize
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

facturi cu taxare inversa la avize

Buna ziua,
Am o societate care se ocupa cu colectarea deseurilor, achiztitiile de deseuri fiind facturate cu taxare inversa. M-ar interesa daca cineva are o asemenea activitate, care sunt inregistrarile contabile in cazul in care intrarea materialelor se face pe baza avizelor, iar ulterior, de obicei la 3 luni se face factura cu taxare inversa. Se poate inregistra avizul fara 4428, sau care ar fi inchiderea corecta pentru tva?
1.La avize nu se pune TVA.
2.Emiterea avizelor trebuie urmata de factura in termen de 48 de ore.
Parerea mea : reganditi-va evidenta contabila conform cu legislatia in vigoare.
1. inregistrarea avizelor:
301=408
4428=408
la venirea facturii
408=401
4426=4428
problema mea e ca la primirea facturii 4426=4427
am regandit eu intrarile de deseuri, in sensul ca in locul avizelor folosesc conform legii colectarii deseurilor anexa 3, dar nu stiu daca e corecta doar inregistrarea 301=408