avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legea 25/2012 Va rog ajutati-ma!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legea 25/2012 Va rog ajutati-ma!

Buna ziua! Am 17 ani si impreuna cu mama mea avem de ceva vreme probleme cu tatal meu, care este violent si ne ameninta cu moartea, dar mai ales este deranjant faptul ca creeaza o presiune continua asupra si ne abuzeaza din punct de vedere psihologic. Traim intr-un stres continu. Mentionez ca locuim impreuna cu bunica mea, care la randul ei a primit numeroase amenintari si injurii.
In cazul de fata, mama a bagat divort, si pentru ca lucrurile s-au inrautatit, s-a ajuns la depunerea unei cereri pentru evacuarea lui si tinerea la distanta. precizez ca locuinta apartine bunicii mele si ca mama apare pe titul de proprietate doar ca mostenitor.
Intrebarea mea este: Cum se realizeaza aceasta executare a lui? Se plateste aceasta executare? Am inteles ca intervine si aceasta noua lege care i interzice sa se aproprie de noi si sa ne mai abuzeze in continuare. Va rog din suflet sa ma ajutati cu orice informatie care ne poate ajuta! Va multumesc
Temeiul juridic il aveti in legea nr. 217 din 2003 pentru prevenirea si combaterea violentei in familie, modificata prin legea nr. 25 din 2012.
Astfel, conform art. 26 din lege, daca considerati ca va este pusa in pericol integritatea fizica sau psihica puteti cere emiterea unui ordin de protectie prin care sa se dispuna obligarea agresorului la pastrarea unei distante minime fata de victima, resedinta, locul de munca, unitatea de invatamant.
Nu stiu cine v-a invatat, dar personal nu vad rostul unei cererii in evacuare atat timp cat aveti la dispozitie aceasta prevedere legala - legea nr. 217 din 2003 cu modificarile survenite prin legea nr. 25 din 2012.
Cererea pentru emiterea ordinului de protectie se introduce la judecatoria de care apartineti teritorial, aceasta se judeca in regim de urgenta. Ordinul de protectie se comunica de catre instanta Politiei care este obligata sa il puna in executare si sa supravegheze indeplinirea lui, iar in cazul in care nu se executa politia este obligata sa sesizeze organul de urmarire penala.




Deci sa inteleg ca este de ajuns depunerea unei plangeri impotriva lui la judecatorie, aceasta va fii judecata in regim de urgenta si apoi organele de politie vor actiona prin evacuarea lui de la locul unde sta acum cu noi? Pentru ca tocmai asta este problema, stand aici profita de acest lucru si ne ameninta continu. Va multumesc
In situatia in care instanta va aprecia ca sunt indeplinite conditiile legale, va dispune in acest sens.
Utilizator avocat_deliachirila
Forum Dreptul familiei sau probleme juridice de familie
Discutie Legea 25 protectia familiei impotriva violentei
Data mesaj Miercuri, 23 Mai 2012, 17:23

Mesaj mutat

Se poate introduce o actiune in evacuare iar pana la solutionarea ei se poate cere acest lucru pe cale de ordonanta presedintiala, avand in vedere urgenta. Daca bunica e proprietara casei ea ar trebui sa introduca aceasta actiune. Data fiind situatia, sansele sa obtineti evacuarea in aceste conditii sunt mari.
Eventual anexati la cererea de evacuare prin ordonanta presedintiala,dovada plangerilor facute impotriva tatalui.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Violenta domestica Laura2304 Laura2304 Buna ziua tutror.Am si eu o problema.Iubitule meu este foarte violent si uneori ma loveste din motive banale zic eu.Insa problema e putin mai complicata ... (vezi toată discuția)
Protectia impotriva violentei in familie..va rog ajutati-ma! cristian206 cristian206 Buna ziua! Revin cu cateva nelamuriri pe acest forum, in speranta ca voi gasii niste raspunsuri. Asadar, am 17 ani si de aproximativ o luna, tatal meu, fiind ... (vezi toată discuția)
Dosar evacuare silita mireldima mireldima Buna ziua, Avem si noi o problema care constana in urmatoarele: Am o casa la tara pe care am cumparato de la bunicii mei in urma cu 2 ani prin contract de ... (vezi toată discuția)