Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune materiale si daune interese
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune materiale si daune interese

Buna seara! poate sa-mi spuna cineva care este diferenta intre daunele materiale si daunele interese. din cate am inteles, daunele interese se datoreaza la raspunderea civila contractuala... deci sa inteleg ca daunele materiale se datoreaza la raspunderea civila delictuala? multumesc!
daunele sunt materiale si morale ( ambele daune interese)si pot avea ca izvor un fapt ( delict etc) sau act ( contract ..poate)
ContSters251305, utilizator
Mili_ a scris:

daunele sunt materiale si morale ( ambele daune interese)si pot avea ca izvor un fapt ( delict etc) sau act ( contract ..poate)

deci daunele interese se impart in materiale si morale... poti sa-mi spui un articol de lege sau altceva despre acest criteriu de clasificare? eu stiam ca daunele interese se clasifica in compensatorii si moratorii...

- L E G E A 5 4 4 / 2 0 0 1 -
Art. 22. - (1) În cazul în care o persoană se consideră vătămată în drepturile sale, prevăzute în
prezenta lege, aceasta poate face plângere la secţia de contencios administrativ a tribunalului în a
cărei rază teritorială domiciliază sau în a cărei rază teritorială se află sediul autorităţii ori al
instituţiei publice. Plângerea se face în termen de 30 de zile de la data expirării termenului prevăzut
la art. 7.
(2) Instanţa poate obliga autoritatea sau instituţia publică să furnizeze informaţiile de interes public solicitate şi să plătească daune morale şi/sau patrimoniale.
:offtopic:Interventie moderator pentru utilizator @ Borsec
Am rugamintea sa nu mai citati in intregime mesajul anterior cata vreme postati in continuare si va aflati pe aceeasi pagina ( pct. 2.6 din Regulament).
Multumesc pentru intelegere.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat