Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copil nascut in concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copil nascut in concubinaj

Buna ziua..
Sunt mama unui copil de 4 luni, si am o intrebare legata de situatuatia copilului nascut in timpul concubinajului. Copilul a fost recunoscut de catre tata si a fost trecut pe numele acestua, insa acum se pune problema despartirii, si as dori sa trec copilul pe numele meu. Intrebarea este daca se poate acest lucru, si ce presupune mai exact sa fac eu. Bineinteles ca in certificatul de nastere, copilul are numele de familie al tatalui, iar eu am un alt nume de familie... As dori sa poarte numele meu de familie. Care este procedura?
Va multumesc anticipat.
Nu cred ca se poate sa schimbati numele copilului in aceste conditii. Doar daca tatal tagaduieste paternitatea.
Trebuie sa treceti printr-un proces in care sa va fie atribuita custodia copilului. Nu dvs. decideti daca acel copil va sta la dvs. sau la el. Copilul are 2 parinti care decid soarta sa. Deocamdata nicio instanta nu v-a atribuit custodia sa.
Puteti sa-i schimbati numele copilului pe cale administrativa, insa aveti nevoie de acordul tatalui si de motive temeinice. Procedura si actele necesare , le gasiti in link
www.avocatnet.ro/content/art...