avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie ...

Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie al copilului meu care este al fostului concubin cu numele mamei de familie? Nu ma interesează ca tatăl lui natural sa fie decăzut din drepturi ci doar schimbarea numelui de familie ....precizez ca domiciliul copilului este în afara tarii la mama iar tatăl nu are program de vizita și nu mențin legatura....probabil custodia este comuna deși nu este menționat acest fapt în hotărâre...multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:34, 31 Martie 2021
Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Martie 2021
raluk0207, utilizator
Daca obtineti acordul tatalui pt schimbarea numelui, va fi mai usor.
Observ ca sunteți foarte toleranta în ceea ce privește un părinte care habar nu are ce inseamna sa crească un copil și mai ales sentimentul patern!!pentru mine acestea chiar sunt motive! Chiar dacă ii este "tata în acte" vreau sa îmi poarte numele,simplu!

raluk0207 a scris:

Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)

Nu pentru dvs trebuie sa fie motive, ci temeinice in sensul ordonantei 41/2003. Numele copilului, neavand legatura cu sentimentele si actiunile tatalui.
vedeti mai exact in ordonanta unde va puteti incadra.
[ link extern ]
Melania17 a scris:

Observ ca sunteți foarte toleranta în ceea ce privește un părinte care habar nu are ce inseamna sa crească un copil și mai ales sentimentul patern!!pentru mine acestea chiar sunt motive! Chiar dacă ii este "tata în acte" vreau sa îmi poarte numele,simplu!

raluk0207 a scris:

Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)




Mie imi pare ca vreti sa aveti libertatea să ieșiți din țară fără acordul tatălui, oricand vreti dvs. Deja va prevalati de faptul că în hotărâre nu scrie in mod expres ca e custodie comună. Bașca, mai vreti asa, să îi schimbați și numele.
Motivele invocate de dvs nu sunt temeinice.
Nici macar la nivel sentimental.
Sentiment patern sau nu, copilul nu l-ati facut singura
Ultima modificare: Duminică, 28 Martie 2021
raluk0207, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimbare nume minor pe numele mamei vio99 vio99 in urma unui concubinaj de 2 ani unde am locuit la domiciliul lui am o fetita de 8 ani nascuta in 2005 si o sentinta definitiva de crestere ... (vezi toată discuția)
As vrea sa stiu daca... (pasaport si iesire din tara minor) bianca1986 bianca1986 Buna seara,ma numesc Bianca si as dori daca se poate un raspuns de la cineva in cunostiinta de cauza.Sunt divortata si am un copil de 7 ani,in urma divortului ... (vezi toată discuția)
Custodia exclusiva Adelinamary Adelinamary buna ziua , mentionez ca am fost casatorita am un copil iar acum am divortat si in urma procesului am obtinut custodia exclusiva a copilului,deoarece tatal are ... (vezi toată discuția)