Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie ...

Buna ziua..exista vreo soluție de a schimba numele de familie al copilului meu care este al fostului concubin cu numele mamei de familie? Nu ma interesează ca tatăl lui natural sa fie decăzut din drepturi ci doar schimbarea numelui de familie ....precizez ca domiciliul copilului este în afara tarii la mama iar tatăl nu are program de vizita și nu mențin legatura....probabil custodia este comuna deși nu este menționat acest fapt în hotărâre...multumesc
Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)
raluk0207, utilizator
Daca obtineti acordul tatalui pt schimbarea numelui, va fi mai usor.
Observ ca sunteți foarte toleranta în ceea ce privește un părinte care habar nu are ce inseamna sa crească un copil și mai ales sentimentul patern!!pentru mine acestea chiar sunt motive! Chiar dacă ii este "tata în acte" vreau sa îmi poarte numele,simplu!

raluk0207 a scris:

Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)

Nu pentru dvs trebuie sa fie motive, ci temeinice in sensul ordonantei 41/2003. Numele copilului, neavand legatura cu sentimentele si actiunile tatalui.
vedeti mai exact in ordonanta unde va puteti incadra.
[ link extern ]
Melania17 a scris:

Observ ca sunteți foarte toleranta în ceea ce privește un părinte care habar nu are ce inseamna sa crească un copil și mai ales sentimentul patern!!pentru mine acestea chiar sunt motive! Chiar dacă ii este "tata în acte" vreau sa îmi poarte numele,simplu!

raluk0207 a scris:

Si daca nu vreti ca tatăl să fie decăzut din drepturi, de ce să îi schimbați numele copilului?
Se poate schimba pe cale administrativă, însă pentru motive întemeiate (nume indecente, lungi, greu de pronunțat etc etc)

Mie imi pare ca vreti sa aveti libertatea să ieșiți din țară fără acordul tatălui, oricand vreti dvs. Deja va prevalati de faptul că în hotărâre nu scrie in mod expres ca e custodie comună. Bașca, mai vreti asa, să îi schimbați și numele.
Motivele invocate de dvs nu sunt temeinice.
Nici macar la nivel sentimental.
Sentiment patern sau nu, copilul nu l-ati facut singura
raluk0207, utilizator