Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am fost condamnat cu suspendare, cum pot sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am fost condamnat cu suspendare, cum pot sa redobandesc dreptul de a conduce?

Am avut o condamnare cu suspendar de 6 luni pentru conducerere subinfluenta bauturilor alcoolice. Intrebarea mea este sa imi recuperez permisul trebuie sa fac scoala inca odata? Sau pot face redobandire si ma programez pentru examen??
Rog un raspuns urgent. Va multumesc! Pentru orice alta lamurire sunt online!
Dupa 1 an de zile de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare trebuie sa sustineti din nou examenul pentru redobandirea permisului de conduere, atat proba teoretica cat si proba practica. Nu trebuie sa mai urmati inca o data cursurile unei scoli de soferi
va multumesc foarte mult. Nu eram lamurit in privinta celor 6 luni. Avocatul care mi.sa oferit din oficiu mi.a spus ca dupa ce se termina cele 6 luni pot sa dau de permis. dar probafil ca nu am inteles am fost foarte speriat in sala.:)